آیا تا به حال برایتان پیش آمده که به طور نامحسوس صفحه اینستاگرامتان مسدود شود و رشد پیجتان کاهش پیدا کند؟ یا تعداد کمتری لایک، کامنت و بازدید دریافت کنید؟ بد نیست بدانید یکی از علت های این امر شادوبن است. اگر می خواهید در مورد اینکه شادوبن چیست؟ و راهکارهای برطرف کردن آن اطلاعات بیشتری بدست آورید، پیشنهاد می کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

شادوبن (shadowban) چیست؟

گاهی ممکن است با نا آگاهی مرتکب اشتباهات مهلک در اینستاگرام شوید و در نتیجه به جای افزایش فروش و بازدید با نتیجه ای عکس آن که کاهش بازدید و تعامل مخاطبان است رو به رو شوید. مثلا فالوور فیک بی کیفیت تهیه کرده اید و این امر منجر به شادوبن شدن پیج شما شود.

شادوبن (shadow ban) یعنی صفحه اینستاگرام شما به صورت نامحسوسی  مسدود شده و رشد پیجتان کاهش یابد. در حقیقت نوعی جریمه از طرف اینستاگرام است که بدون هیچ اطلاعی صفحه اینستاگرام شما را از دنبال کنندگانتان پنهان می کند.

اما در مطلب امروز به بررسی راه های جلوگیری از شکست در اینستاگرام و راهکارهای خلاص شدن از شادوبن می پردازیم؛ ما را در ادامه این مطلب همراهی کنید.

شادوبن (shadow ban)

 شادوبن  شدن به این صورت است که مطالب به اشتراک گذاشته شده شما در اکسپلور یافت نمی شود و فقط دنبال کنندگان شما قادر به دیدن مطالبتان هستند.

در اکثر مواقع شما این موضوع را به وضوح احساس نمی کنید تا زمانی که بسیاری از لایک، کامنت و بازدیدهای صفحه خود را از دست می دهید و تازه متوجه می شوید که ارتباط شما با دنبال کنندگان تان سیر نزولی پیدا کرده است.

علت این امر دیده نشدن مطالب صفحه شما است؛ در حقیقت مانند زمانی است که شما پستی را به اشتراک نگذاشته باشید.

دلایل شادوبن شدن اینستاگرام

در ابتدا به شما این اطمینان را می دهیم که اینستاگرام بی دلیل پیجی را شادوبن نمی کند بنابر این اگر پیج شما شادوبن شد دنبال دلیل آن باشید تا بتوانید مشکل آن را مرتفع کنید. دلایل زیادی وجود دارد که می تواند باعث  شادو بن شدن پیج اینستاگرام شما شود،که در این جا به چند نمونه از آنها می پردازیم:

دلایل شادوبن شدن

1. استفاده از ربات بی کیفیت

تا کنون باید با قابلیت های اینستاگرام آشنا شده باشید که یکی از آن ها هوش مصنوعی بی نظیر اینستاگرام می باشد. پس نتیجه می گیریم نمی توانیم با ربات های بی کیفیت از قوانین اینستاگرام سرپیچی کنیم.

2. خرید فالوور ها و لایک هایی که بر اساس الگوریتم اینستاگرام نیستند

اگر میانگین تعداد لایک های شما در حالت معمول به عنوان مثال 100 تا باشد، زمانی که به یکباره تعداد لایک تان به 2000 برسد، هوش مصنوعی اینستاگرام فکر می کند که شما از ترفند های غیر قانونی برای افزایش لایک استفاده کرده اید.

بنابراین اگر به فکر خرید لایک یا فالوور هستید، بهتر است آرام آرام آن ها را به پیج خود تزریق کنید. سایت فالوجت هنگام خرید لایک، فالوور و بسته های دیگر، این کار را برای شما انجام می دهد و آن ها را آرام آرام به پیج تان اضافه می کند.

خرید 100 فالوور ایرانی
خرید 200 فالوور ایرانی
خرید 500 فالوور ایرانی

3. هشتگ گذاری نادرست

برخی افراد از هشتگ هایی برای پست خود استفاده می کنند که ارتباطی به موضوع آنها ندارد. گاهی افراد نا آگاهانه برای مطرح شدن و دیده شدن پست هایشان از هشتگ های نامرتبط استفاده می کنند.

به عنوان مثال با ترند شدن موضوع کرونا، یک پیج  فروشگاهی برای معرفی محصولاتش از هشتگ کرونا استفاده کند. همچنین بدانید حداکثر هشتگ مجاز در اینستاگرام 30 تا است ،ولی نیازی به استفاده از هشتگ های بیش از اندازه نیست.

دلایل شادوبن شدن اینستاگرام

4. ریپورت های متعدد از طرف کاربران

پست های غیراخلاقی و نامتعارف که باعث آزردگی کاربران شود، باعث می شود آنها دست به ریپورت کردن پیج بزنند. یا هشتگ های نامتناسب نیز می تواند یکی از دلایل ریپورت شدن باشد.

5. استفاده زیاد از حد از اینستاگرام

اینستاگرام با توجه به موقعیت مکانی هر فرد تشخیص می دهد که چه زمان هایی امکان دارد رباتی در حال انجام فعالیت در پیج شما باشد.

ولی اگر به اینستاگرام اثبات شود که شما به طور روزانه و در یک ساعت خاص از شبانه روز، مثلا ساعت 3 شب در حال کار کردن با اینستاگرام هستید آن را نادیده می گیرد.به طور کلی اینستاگرام با انجام فعالیت ربات ها مخالف است.

6. کامنت تکراری

یکسری از پیج ها با استفاده از ربات ها، شروع  به ارسال کامنت های تکراری و یا ایموجی می کنند که اینستاگرام نسبت به آنها حساس است و سریعا آن را تشخیص می دهد.هنگام کامنت نویسی سعی کنید متنی با معنی و با محتوا ارسال کنید  و از ایموجی خالی خودداری کنید.

7. رعایت نکردن قانون کپی رایت

اینستاگرام مخالف استفاده از محتوای سایرین بدون ذکر منبع می باشد و در صورت تخلف به سرعت نسبت به مسدود کردن آن صفحه اقدام می کند.

در نتیجه مراقب باشید اگر از موسیقی ،عکس ،فیلم و …استفاده می کنید، منبع را نیز ذکر کنید. توجه باشید که در قسمت فلاپ شدن پیج (در این محتوا) توضیحات کامل تری در این مورد خواهیم داد.

راهکارهای خروج از شادوبن اینستاگرام چیست؟

روشی جامع برای خروج از شادوبن اینستاگرام وجود ندارد ولی می توان با امتحان چند روش به نتیجه رسید.اگرچه باید بگوییم این مسدودیت همیشگی نیست؛ ولی بیشتر افراد می خواهند در مدت زمان کمتری از این مسدودیت خلاص شوند پیشنهاد می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهند.

راهکارهای خلاص شدن از شادوبن

اینستاگرام زمانی که متوجه شود شما دستورالعمل هایش را رد کرده اید و از آنها سرپیچی می کنید، صفحه شما را شادوبن می کند.

14 روز بعد از شادوبن شدن تان، باید منتظر بمانید تا به حالت قبل خود بازگردید.در این حین با دنبال کنندگانتان در ارتباط باشید و مطالب خود را به اشتراک بگذارید. البته توجه داشته باشید که تعداد پست های اشتراکی خود را کم کنید و بر کیفیت آن بیفزایید و از نقض قوانین پرهیز کنید.

راهکارهای خلاص شدن از شادوبن

اما راهکارهایی که در ادامه این مطلب به شما می گوییم می تواند به هر چه سریعتر خلاص شدن از شادوبن کمک کند.

 1. ارسال گزارش به اینستاگرام
   این کار می تواند سرعت خارج شدن از شادوبن را افزایش دهد،به نوعی شما به اینستاگرام اعتراض می کنید سپس پیج شما بررسی می شود و اگر تخلفی صورت نگرفته باشد پیج شما رفع مسدودیت می شود.
 2. از قابلیت (Two Factor Authentication) استفاده کنید
  در این صورت به جز پسورد کدی هم برای شما ارسال می شود.
 3. ایمیل و شماره تلفن همراهی
  از ایمیل و شماره تلفنی که برای پیج دیگری استفاده نکرده اید را وارد کنید.
 4. اتصال به فیس بوک
  از یک حساب فیسبوک استفاده کنید و به آن وصل شوید.
 5. از ربات های بی کیفیت و نامناسب استفاده نکنید
  اگر برنامه هایی مانند :دریافت فالوور و لایک و… دارید آنها را متوقف کنید.
 6. محدود کردن فعالیت ها
  به مدت دو الی چهار روز در صفحه خود هیچ فعالیتی انجام ندهید.
 7. کارهایی که منجر به شادوبن شدن صفحه تان شده است را تکرار نکنید، زیرا باعث زیاد شدن زمان جریمه شما می شود.
 8. حسابتان را از Business به  personal تبدیل کنید.
  به طور موقت از حالت بیزینس به پرسونال تغییر حالت بدهید، بعد از رفع مشکلتان امکان بازگشت دوباره وجود دارد.
 9. استفاده مناسب از هشتگ ها
  این کار کمک به سزایی به شما می کند. از هشتگ های غیرمرتبط و بی ربط پرهیز کنید.
 10. قوانین اینستاگرام را مرور کنید
  با آشنا شدن با قوانین اینستاگرام کمتر چنین مشکلاتی برایتان پیش می آید و به طور وسیع تری این اپلیکیشن هوشمند را می شناسید.
 11. از دنبال کننده، لایک و بازدیدکننده فیک صرف نظر کنید
  اینستاگرام مخالف سرسخت نقض قوانین است. توجه داشته باشید فالوورهایی که منطبق بر الگوریتم های اینستاگرام نیستند مثلا فالوورهای فیکی که نه پروفایل دارند نه پست تاثیر منفی بر اکانت اینستاگرام شما دارد نه فالوورهایی که تعامل (لایک و کامنت) ندارند. بنابراین اگر فالوور فیک که منطبق بر الگوریتم های اینستاگرام هستند را تهیه کنید تاثیر منفی بر اکانت اینستاگرام شما نمی گذارد. همچنین می توانید با خرید کامنت سفارشی و لایک و بازدیدکننده لایو اینستاگرام میزان تعاملات پیج خود را بالا ببرید تا روند افزایش فالوور شما در کنار تعامل اکانت شما روندی طبیعی داشته باشد.
خرید 10 کامنت سفارشی
خرید 20 کامنت سفارشی
خرید 30 کامنت سفارشی
راهکارهای خلاص شدن از شادوبن
چگونه متوجه شادوبن شدن پیج شویم؟

اگر چند مورد از کارهایی که برخلاف دستورات اینستاگرام است، را انجام داده اید و تعداد بازدید و لایک های محتوای پیجتان کاهش پیدا کرده است؛ احتمالا شادوبن شده اید. برای اطمینان از این که شادوبن شده اید یا نه،  دو راهکار زیر را امتحان کنید:

 • هشتگ گذاری

یک پست در صفحه خود منتشر کنید و هشتگی منحصر به فرد که مطمئن هستید کسی از آن استفاده نکرده است را برای آن استفاده کنید؛سپس از چند نفر از دنبال کنندگان خود بخواهید آن هشتگ را جستجو کنند،اگر این هشتگ  پیدا نشد شادوبن شده اید.

 • آمارگیر view insight

می توانید آمار هر پست را از قسمت view insight ببینید؛ اگر این آمار ناگهانی کم شده باشد و بازدید پیج از طرف اکسپلور0 باشد پیج شما شادوبن شده است.

چگونه متوجه شادوبن شدن پیج شویم
چگونه متوجه  شویم از شادوبن خارج شدیم؟

یک پست با هشتگ اختصاصی که مطمئن هستید، استفاده نشده است به اشتراک بگذارید و سپس از چند نفر از فالورهای خود بخواهید این هشتگ را سرچ کنند. اگر هشتگ مورد نظر پیدا شد یعنی از شادوبن خارج شده اید. بهتر است با اکانتی جستجو انجام شود که شما را دنبال نمی کند.

مدت زمان شادوبن

مدت زمان شادوبن بودن صفحه شما به طور تقریبی حداکثر چهارده روز و حداقل سه روز است. در صورتی که باز هم برخلاف دستورات اینستاگرام عمل کنید، زمان شادوبن بودن شما در دفعات بعد بیشتر خواهد شد.

سایت تست شادوبن

همانطور که گفته شد به صورت ظاهری نمیتوان تشخیص داد که پیج شما شادوبن شده یا خیر.اما برای مطمئن شدن از این موضوع می توانید از سایت https://triberr.com/ استفاده کنید.

فلاپ شدن پیج

فلاپ در واقع حق مالکیت مادی و معنوی برای محتواهای اینستاگرام می باشد مانند تصاویر، پست، ویدیو موزیک و…..است. اگر در اینستاگرام قانون حق مالکیت و کپی رایت رعایت نشود، باعث شادوبن شدن پیج شما می شود.

چگونه از شدوبن اینستاگرام خارج شویم؟

کلام آخر

بدیهی است با رعایت قوانین و اصول اینستاگرام، هیچگاه به چنین مشکلاتی برخورد نخواهید کرد. توجه داشته باشید برای طبیعی بودن روند فعالیت های خود در اینستاگرام باید از خدماتی همچون خرید بازدیدکننده لایو و … هم برای افزایش تعامل پیج خود بهره مند شوید.

خرید 100 بازدید لایو
خرید 200 بازدید لایو
خرید 300 بازدید لایو

امیدواریم که مطالب فوق پاسخگوی تمامی سوالات شما باشد. تمامی مراحل گفته شده را با دقت طی  کنید. اگرسوال و یا ابهامی در خصوص موارد گفته شده برایتان پیش آمد، می توانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

 • شادوبن چیست؟

شادوبن (shadow ban) یعنی صفحه اینستاگرام شما به صورت نامحسوسی  مسدود شده و رشد پیجتان کاهش یابد. در حقیقت نوعی جریمه از طرف اینستاگرام است که بدون هیچ اطلاعی صفحه اینستاگرام شما را از دنبال کنندگانتان پنهان می کند.

 • مدت زمان شادوبن چیست؟

مدت زمان شادوبن بودن صفحه شما به طور تقریبی حداکثر چهارده روز و حداقل سه روز است. در صورتی که باز هم برخلاف دستورات اینستاگرام عمل کنید، زمان شادوبن بودن شما در دفعات بعد بیشتر خواهد شد.

 • فلاپ شدن پیج و نقش آن در شادوبن چیست؟

فلاپ در واقع حق مالکیت مادی و معنوی برای محتواهای اینستاگرام می باشد مانند تصاویر، پست ،ویدیو موزیک و…..است. اگر در اینستاگرام قانون حق مالکیت و کپی رایت رعایت نشود، باعث شادوبن شدن پیج شما می شود.