عبارت کال تو اکشن در دنیای دیجیتال مارکتینگ به معنای دعوت مخاطبان به انجام فعالیت است و به منظور افزایش فالوور اینستاگرام صورت می گیرد. آیا شما از نحوه استفاده از این اصطلاح در بازاریابی اینترنتی آگاه هستید؟ در ادامه با ما در فالوجت همراه باشید تا این عبارت تاثیرگذار را باهم بررسی کرده و نحوه استفاده از آن را برای شما عزیزان بیان کنیم.

کال تو اکشن یعنی چه؟

کال تو اکشن (Call To Action) به معنی فراخوانی، دعوت به اقدام یا درخواست بازخورد است. در واقع شما مخاطب را به انجام کاری تشویق می‌کنید.
کال تو اکشن شکل‌های مختلفي انجام می شود؛ برای مثال:پیام یک خطی، یک تصویر، یک لینک یا یک دکمه در سایتر یا شبکه‌های اجتماعی یا هر جای دیگر تا در نهایت مخاطب را ترغیب به انجام فعالیت موردنظر بکنیم.
کال تو اکشن لزوما یک دکمه گرافیکی نیست یا اینکه حتما در انتهای متن تبلیغاتی یا لزوما به هدف جذب مشتری برای خرید باشد؛ بلکه می‌توان برای رسیدن به اهداف دیگری چون ثبت نام، پر کردن فرم، دانلود اپلیکیشن و… نیز مورد استفاده قرار گیرد.

کال تو اکشن اینستاگرام


تمامی اقدامات مثل تولید محتوا، تبلیغات، ارائه محصولات جدید که در پیج اینستاگرامی خود انجام می دهیم؛همه تنها به خاطر یک هدف است، آن هم اقدام مشتری که می‌تواند هر چیزی از فالو و لایک و کامنت گرفته تا خرید یک محصول باشد.
حال تصور کنید ما تنها محتوای خوب و متقاعدکننده تولید کردیم و محصولات را به بهترین نحو معرفی کردیم، در آخر چه اتفاقی خواهد افتاد؟
مطمئنا شما خواهان عکس‌العملی از سمت مشتری هستید؛ بنابراین باید حتما از او درخواست کنید و او را تشویق به اقدام مورد نظرتان بکنید.
اینستاگرام همواره تمرکز خود را بر روی میزان رضایت مخاطبان و بازخورد آنها به یک محتوا قرار داده است.
پس یک کال تو اکشن (CTA) خوب می‌تواند محتوای شما را به اکسپلور یا فید کاربران وارد کرده و بازدید بالایی دریافت کند که نتیجه آن، دگرگون شدن میزان فروش یا دانلود اپلیکیشن شما است.
با ما همراه باشید تا در مورد طراحی کال تو اکشن تاثیرگذار در اینستاگرام صحبت کنیم.

چگونه از کال تو اکشن اینستاگرام استفاده کنیم؟

پس از فهمیدن اهمیت بالای کال تو اکشن در بازاریابی اینترنتی، حال باید به دنبال یاد گرفتن نحوه استفاده از آن در پیج خود باشید.
قبل از استفاده از کال تو اکشن باید در نظر داشته باشید که فعالیت و پیشرفت در اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی، مستلزم این است که محتوای با ارزش تولید کنید. داشتن نظم و بارگذاری محتوای با کیفیت مکمل یک کال تو اکشن تاثیرگذار است.
پاسخگویی سریع و به موقع به مشتری را نیز از قلم نیندازید؛ چرا که اعتماد مشتری به پاسخ‌گویی سریع شما نیز بستگی دارد.

پاسخگویی در کال تو اکشن

مثال ها و نمونه‌هایی از کال تو اکشن اینستاگرام

در ادامه، برای تفهیم بهتر تاثیر کال تو اکشن در تجارت آنلاین، مثال هایی را برای شما می زنیم.

 • نمونه کال تو اکشن در بیو اینستاگرام

در بیو اینستاگرام می‌توانید کال تو اکشن خود را در قالب‌های مختلف قرار دهید. به گونه‌ای که مخاطب را وادار به انجام اقدام مورد نظر کنید. گاهی از جایزه گذاشتن و قرعه‌کشی می‌توانید استفاده کنید.
سعی کنید جمله طولانی ننویسید تا با محدودیت کاراکتر مواجه نشوید.

 • نمونه کال تو اکشن در پروفایل

اینستاگرام گزینه Action button را در پروفایل فعال کرده است. با استفاده از این ویژگی شما می‌توانید راه‌های ارتباطی مخاطبان با شما را در این قسمت ثبت کنید.
علاوه بر دکمه‌های تماس، یک دکمه دیگر تحت عنوان “خرید” را نیز می توان اضافه کرد. درج این دکمه در صفحه شما، مخاطب را ترغیب می‌کند که حداقل نگاهی به آن انداخته و در نهایت به خرید نیز منجر شود.

برای فعال کردن دکمه های ارتباطی باید این اقدامات را انجام دهید:

 1. ابتداصفحه خود را بیزینسی کنید.
 2. وارد قسمت ویرایش پروفایل شوید و گزینه Contact options را انتخاب کنید.
 3. صفحه ای برای شما باز می شود که در آن می توانید راه های تماس با کسب و کار خود را در فیلدهای خالی درج کنید.
 4. برای درج سایر آیکون های اکشن باتن، گزینه ای کمرنگ در زیر موارد کاربردی پیشنهاد شده قرار دارد که با ضربه زدن بر روی آن، صفحه ای جدید باز می شود.
  نکته: فیلدهای پیشنهادی برای کسب و کارهای ایرانی کاربردی و کافی هستند؛ اما اگر می خواهید یک اکشن باتن دیگر نیز اضافه کنید، باید سختی های آن را به جان بخرید؛ چرا که بسیاری از قابلیت های اینستا در کشور ایران قابل استفاده نیست.
 5. در این صفحه جدید، ابتدا باید وب سایتی که می خواهید به عنوان شریک تجاری خود معرفی کنید را انتخاب نمایید.
  متاسفانه به دلیل تحریم ها درج گزینه های بیشتر برای ایران بسیار پیچیده و سخت است.
 6. یکی از وب سایت ها را انتخاب کرده و اطلاعات حساب خود در آنها را درج نمایید و گزینه NEXT را بزنید.
مراحل فعال سازی کال تو اکشن
 • نمونه کال تو اکشن در پروفایل با دکمه تماس

ممکن است اقدام به عملی که شما از مخاطب خود انتظار دارید، درخواست یک تماس از سوی مخاطب باشد. ما می‌توانیم این درخواست را در قالب یک دکمه که در پروفایل درج می‌شود امکان‌پذیر کنیم تا مخاطبان بتوانند به راحتی و بدون نیاز به سرچ در وب سایت با ما ارتباط برقرار کنند.

 • نمونه کال تو اکشن در پست

بسیاری از مردم با جستجو داخل اینستاگرام دنبال گمشده خود می‌گردند و با نگاه کردن به پست‌ها تصمیم می‌گیرند از خدمات یا محصولاتی استفاده کنند یا خیر و زمانی که از محصول یا خدماتی خوششان آمد به اطلاعات داخل کپشن مراجعه می‌کنند. پس اطلاعاتی که داخل کپشن می‌گذارید خیلی مهم است. شما باید اطلاعات مفید و جذاب را در کپشن درج کنید؛ مثلا بنویسید که دقیقا از کدام طریق و چه مسیری می‌توانند از خدمات شما استفاده کنند.

 • نمونه کال تو اکشن در استوری

استوری اینستاگرام این قابلیت را دارد که داخلش لینک اضافه کنید. می‌توانید در استوری از خدمات، محصولات و تخفیف‌ها استوری بگذارید یا بگویید در نظر دارید در آینده چه خدمات یا محصولاتی ارائه بدهید. شما حتی می‌توانید لینک وبسایت، شماره تماس یا هر چیزی که مخاطب را تشویق به استفاده از آن خدمات می‌کند را در استوری بگذارید.

سخن پایانی

در حال حاضر اینستاگرام برای بیشتر کسب و کارها مغازه دوم محسوب می‌شود. حتی بسیاری از تجارت های نوپا تنها از طریق اینستاگرام درآمدزایی می‌کنند. کال تو اکشن یکی از موارد بسیار مهمی است که باید طریقه استفاده صحیح از آن را بدانیم تا بتوانیم بهترین نتیجه را به دست آوریم. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم. اگر به دنبال پیج اصلی تتلو در اینستا هستید، می توانید آن را در سایت ما مشاهده کنید. همچنین سوالات خود در ارتباط با خرید فالوور اینستاگرام را پاسخگو هستیم.