تکنیک های بی نظیر برای سئو اینستاگرام

مدتی است که قابلیت جستجو برای کلمات کلیدی به اینستاگرام افزوده شده است. در این مطلب شما را با سئو اینستاگرام آشنا خواهیم کرد و خواهیم گفت که چگونه باید پیج خود را با توجه به کلمات کلیدی بهینه سازی کنید تا در نتایج سرچ اینستاگرام، پیج شما بالا بیاید. پس با ما همراه باشید.

در ماه نوامبر ۲۰۲۰ شیوه جستجو در اینستاگرام تغییراتی اساسی به خود دید. تا قبل از لحاظ کردن این تغییرات، کاربران صرفا قادر به جستجو برای پروفایل ها، هشتگ ها و موقعیت های مکانی بودند. اما پس از آن امکان جستجو برای کلمات کلیدی نیز به اختیارات کاربران افزوده شد.

در حال حاضر با جستجو برای هر کلمه کلیدی، پست هایی برای شما به نمایش خواهد آمد که حاوی آن کلمه هستند. اضافه شدن قابلیت جستجو برای کلمات کلیدی در اینستاگرام به دو معنا است:

 • اول آنکه الگوریتم اینستاگرام تغییر کرده است.
 • دیگر آنکه برای دیده شدن و ارتقا پیج تان و به طور کلی جذب فالوور بیشتر، باید سئو اینستاگرام را در اولویت های خود بگذارید.

سئو اینستاگرام

پیش از آنکه بیشتر درباره سئو اینستاگرام و نکات و توصیه های مرتبط با آن توضیح دهیم، لازم است بدانید که در درجه اول منظور از سئو چیست و دقیقا به چه موضوعی اشاره دارد. آیا مشابه با همان سئو گوگل یا بهینه سازی برای این موتور جستجو است؟ در ادامه خواهیم گفت.

منظور از سئو اینستاگرام چیست؟

منظور از سئو اینستاگرام بهینه سازی پست ها و محتواها در این اپلیکیشن با توجه به کلمات کلیدی پر جستجو است. اگر به شکل درست و اصولی و با شناخت الگوریتم اینستاگرام، محتوا و پست ها را بهینه سازی کنید، کاربر پس از جستجو برای کلمات کلیدی به پست های شما هدایت خواهد شد.

به این صورت بازدید از پست های شما بیشتر خواهد شد، لایک های بیشتری دریافت خواهید کرد و در پی آن، تعداد فالوورهایتان نیز افزایش خواهد یافت و مخاطبان به شکل ارگانیک و طبیعی جذب پروفایل شما در اینستاگرام خواهند شد.

سئو اینستاگرام تا حدود زیادی شبیه به سئو گوگل است، اما نه دقیقا مثل آن. در واقع نباید فکر کنید که با استفاده از همان تکنیک هایی که در بهینه سازی مطالب برای الگوریتم گوگل کاربرد دارند، می توانید در اینستاگرام نیز به نتیجه دلخواه برسید.

سئو در اینستاگرام چیست

بهینه سازی مطالب و پست ها با توجه به کلمات کلیدی پر جستجو در اینستاگرام کمی متفاوت از سئو گوگل است و برای آشنایی درست و اصولی با آن، لازم است اطلاعات بیشتری داشته باشید.

در ادامه بیشتر راجع به این موضوع صحبت خواهیم کرد و با معرفی مراحل سئو پیج اینستاگرامی، از نکات و توصیه هایی خواهیم گفت که با کمک آنها می توانید سئو اینستاگرام را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و تعداد فالوورها را افزایش دهید.

 

مراحل سئو پیج اینستاگرامی

برای آنکه بتوان سئو اینستاگرام را به شکل درست و اصولی انجام داد و پست ها و مطالب اینستاگرامی را با توجه به کلمات کلیدی پر جستجو بهینه سازی کرد، نیاز به دنبال کردن مراحل زیر خواهید داشت:

 1. شناسایی کلمات پر جستجو در اینستاگرام یا همان کلمات کلیدی در اینستاگرام
 2. بررسی شاخص های کلیدی عملکرد (KPI)
 3. بهینه سازی پروفایل (یوزرنیم و بیو)
 4. بهینه سازی توضیحات پست ها (کپشن و هشتگ ها)
 5. استفاده از متن جایگزین برای تصاویر

آنالیتیکس در اینستا چیست

در ادامه خواهیم گفت که چگونه می توانید با دنبال کردن این مراحل، پست ها و پروفایل خود در اینستاگرام را با توجه به کلمات کلیدی پر جستجو در این اپلیکیشن بهینه کنید. مراحلی که برای افزایش فروش در اینستاگرام نیز به شما کمک خواهند کرد.

شناسایی کلمات پر جستجو در اینستاگرام

چه کلمات یا عباراتی هستند که می خواهید کاربران با جستجو برای آنها به پروفایل و پست های شما در اینستاگرام هدایت شوند؟

در سئو اینستاگرام نخستین و مهم ترین کاری که باید انجام دهید پاسخ به این سؤال است. تا کلمات و عبارات کلیدی موردنظرتان را مشخص نکرده اید، نباید کوچک ترین تغییری در پروفایل و پست ها ایجاد کنید.

ابزارهای مختلفی در دسترس هستند که می توانید برای پیداکردن کلمات کلیدی و پرجستجو در اینستاگرام از آنها استفاده کنید. در ادامه تعدادی از این موارد را معرفی می کنیم:

 • کلمات و عباراتی که کاربران گوگل جستجو می کنند، لزوما با کلمات پرجستجو در اینستاگرام یکی نیستند. پس به خاطر داشته باشید که شناسایی کلمات کلیدی در اینستاگرام نیاز به تحقیق و بررسی جداگانه دارد.
 • کلمات کلیدی که برای پیج خود انتخاب می کنید، باید مربوط به خدمات و محصولی که ارائه می دهید و همچنین نام برند تان باشد. به عنوان مثال، اگر شما پیج آموزش بورس دارید، یکی از کلمات کلیدی شما که باید زیاد از آن استفاده کنید، «آموزش بورس» است.
 • همچنین اگر نام برند تجاری شما، به عنوان مثال onexchange است، یکی دیگر از کلمات کلیدی شما باید نام برندتان باشد.

پیج آموزش بورس

تمایز قائل شدن میان کلمات کلیدی اصلی و کلمات کلیدی دنباله دار

در سئو اینستاگرام برای مشخص کردن کلمات کلیدی باید میان اصطلاح های اصلی (head terms) و کلمات کلیدی دنباله دار (Long-tail keywords) تمایز قائل شوید و به این نکته حائز اهمیت هم توجه کنید.

 • اصطلاح های اصلی بیشتر جستجو می شود و کلی تر هستند. «باغبانی» برای مثال می تواند یکی از این اصطلاح های اصلی باشد.
 • کلمات کلیدی دنباله دار کمتر جستجو می شود و به اندازه اصطلاح های اصلی کلی نیستند. «ایده های باغبانی» مثالی است برای کلمات کلیدی دنباله دار.

اگر می خواهید ترافیک ورودی به پروفایل را بیشتر کنید، باید بر اصطلاح های اصلی متمرکز باشید. اگر قصد بالابردن نرخ تبدیل(تبدیل بازدید کننده به مشتری) را دارید و این مسئله بیشتر برای شما حائز اهمیت است، بهتر است تمرکزتان را بر کلمات کلیدی دنباله دار بگذارید.

خرید فالوور فیک راهکار دیگری است برای جذب و افزایش فالوور در اینستاگرام.

 

آنالیتیکس در اینستا چیست ؟ ( روش های بررسی شاخص های کلیدی عملکرد (KPI)

بررسی شاخص های کلیدی عملکرد (key performance indicators/ KPI) کار مهم دیگری است که باید پیش از بهینه سازی متن یا محتوای پروفایل برای سئو اینستاگرام انجام دهید.

کلمات کلیدی اینستاگرام

اما منظور از شاخص کلیدی عملکرد چیست؟

چگونه می خواهید از نتیجه و ثمره فعالیتهای مرتبط با سئو اینستاگرام مطلع شوید و بدانید که هر یک از کارهایی که انجام داده اید چقدر مؤثر بوده اند؟ سنجش شاخص های کلیدی عملکرد در یافتن پاسخ این سؤال به شما کمک خواهد کرد.

با انجام این کار می توانید از تأثیر فعالیتها در سئو اینستاگرام مطلع شوید. با کمک آن خواهید دانست که کدام بهینه سازی ها نتیجه بخش بوده اند و کدام خیر.

برای بررسی شاخص های کلیدی عملکرد باید از یکی از ابزارهای آنالیتیکس در اینستا استفاده کنید. با کمک ابزارهای آنالیتیکس می توانید شاخص های کلیدی عملکرد مختلفی را بررسی کنید و زیر نظر بگیرید.

شاخص هایی مثل آنچه در ادامه می توانید ببینید:

 • تعداد بازدیدها از پروفایل
 • تعداد فالوورها
 • تعداد کلیک ها بر روی لینک وب سایت
 • و …

 تاثیر سیو پست در اینستاگرام

بهینه سازی پروفایل (یوزرنیم و بیو)

تا به اینجای کار دو کار مهم و اساسی مرتبط با سئو اینستاگرام را انجام داده اید:

 • شناسایی کلمات کلیدی پر جستجو در اینستاگرام
 • ردیابی و بررسی شاخص های کلیدی عملکرد

پس از آن نوبت می رسد به بهینه سازی پروفایل (یوزرنیم و بیو) و پست های اینستاگرامی. ابتدا راجع به بهینه سازی پروفایل صحبت می کنیم.

بهینه سازی متن قسمت های یوزرنیم (username) و بیو (bio) در سئو اینستاگرام حائز اهمیت ویژه ای است و اگر خوب از پس انجام این کار برآیید، ترافیک زیادی وارد پروفایل شما خواهد شد.

کار چندان پیچیده ای هم نیست، تنها باید به شکلی مؤثر از آن کلمات کلیدی که فکر می کنید ارزشمندتر هستند و بیشتر برایشان جستجو می شود در این دو قسمت استفاده کنید.

زمینه کاری، تخصصی و علاقه مندی ها تعیین کننده کلمات کلیدی مورداستفاده در این دو قسمت هستند. مثلا اگر در حوزه طراحی سایت فعالیت دارید، حتما باید از کلمات کلیدی و پر جستجو در این حیطه در یوزنیم و بیو استفاده کنید.

کلمات و عباراتی مثل اینها: «ایده های طراحی سایت»، یا «توصیه های طراحی سایت».

کلمه کلیدی مناسب پیج

برخی از کسب و کارها هستند که نامشان جا افتاده است و سال ها است با همان اسم بخصوصی که برای شرکت و کسب و کارشان انتخاب کرده اند فعالیت می کنند.

برای این دسته از افراد ممکن است این سؤال پیش بیاید که چگونه باید از کلمات کلیدی استفاده کنند، حال که نام کسب و کارشان مشخص است؟

خوشبختانه در اینستاگرام برای یوزرنیم، و نام کسب و کار، دو قسمت جداگانه در نظر گرفته شده است و این دو از یکدیگر متمایز هستند. این کسب و کارها می توانند کلمات کلیدی را در قسمت یوزرنیم به کار ببرند.

بایو و سئو پیج اینستاگرامی

با خرید بازدید لایو اینستاگرام نیز می توانید تعداد فالوورها را بیشتر کنید و کار ساده تری برای بهبود وضعیت سئوی پیج اینستاگرامی داشته باشید. برای این منظور از خرید کامنت و راهکارهای مشابه نیز می توانید استفاده کنید.

در قسمت بیو هم به همین منوال باید از کلمات کلیدی و اصطلاح های اصلی مرتبط با کسب و کار و علاقه مندی ها استفاده کرد. به علاوه اگر کلمه یا عبارتی بود که امکان استفاده از آن در یوزرنیم را نداشتید، می توانید آن را در بیو لحاظ کنید و بنویسید.

بهینه سازی توضیحات پست ها (کپشن و هشتگ ها)

پس از آنکه کلمات و عبارات کلیدی اصلی موردنظرتان را در یوزرنیم و بیو به کار بردید، باید به سراغ بهینه سازی توضیحات پست ها بروید که از دیگر کارهای حائز اهمیت برای سئو اینستاگرام است.

منظور از توضیحات، کپشن ها و هشتگ هایی است که می توانید به پست اینستاگرامی اضافه کنید.

اهمیت هشتگ در سئو پیج

با نوشتن کپشن راجع به تصویر و پستی که گذاشته اید، توضیحات بیشتری در اختیار بازدیدکننده می گذارید و این امکان را برای او فراهم می کنید تا ارتباط معنایی بهتر و عمیق تری با تصویری که گذاشته اید برقرار کند و بیشتر راجع به آن بداند.

بهتر است کپشنی که می نویسید حالتی توصیفی داشته باشد و در عین حال در آن از کلمات کلیدی اصلی هم استفاده شده باشد.

اگر بتوانید برای نوشتن هشتگ هم از کلمات کلیدی استفاده کنید نقش مهمی در سئو اینستاگرام خواهد داشت و امکان آنکه کاربران به پست های شما هدایت شوند بیشتر خواهد شد. کار دیگری که می توانید انجام دهید استفاده از کلمات کلیدی کمکی یا فرعی برای نوشتن هشتگ ها است. با خرید از بهترین سایت خرید فالوور اینستاگرام می توانید با اطمینان کامل در جهت رشد پیج خود گام بردارید.

تاثیر سیو پست در اینستاگرام

علاوه بر مطالبی که راجع به بهینه سازی توضیحات پست ها مطرح شد، نکته مرتبط دیگری نیز هست که بهتر است به آن توجه کنید. امکان آن وجود دارد که در آینده نه چندان دور اینستاگرام قابلیت لایک کردن پست های اینستاگرامی را به کلی حذف کند.

اهمیت سیو در سئو پیج

در آن شرایط سیو پست در اینستاگرام اولین جایگزین لایک کردن خواهد بود و برای آنکه مخاطب و فالوور بیشتری پیدا کنید، باید پست های خوب و با کیفیتی بگذارید که بازدیدکنندگان را به سیو کردن آنها ترغیب کند.

برای گذاشتن پست های بهتر و با کیفیت تر می توانید از توصیه های زیر کمک بگیرید:

 • طراحی تصاویر در قالب اینفوگرافی
 • نوشتن توضیحات خوب و ارزشمند در کپشن تصاویر
 • جویاشدن نظر و بازخورد مخاطبان و فالوورها برای طراحی پست های بهتر و با کیفیت تر
 • استفاده از نقل قول های خواندنی و معنادار

با کمک توصیه هایی نظیر آنچه گفته شد امکان سیو پست در اینستاگرام بیشتر خواهد شد که به نظر می رسد در آینده نقش مهمی در الگوریتم اینستاگرام، افزایش بازدید و جذب فالوور خواهد داشت.

استفاده از متن جایگزین برای تصاویر

در سئوی سایت استفاده از متن جایگزین (alt text) برای تصاویر مطالب رایج است. با کمک این قابلیت مطالب را با توجه به کلمات کلیدی بهینه سازی می کنند.

کلمات کلیدی در اینستاگرام

در سئو اینستاگرام نیز می توان چنین کاری انجام داد. وقتی تصویری را اضافه کردید و به صفحه مخصوص افزودن کپشن هدایت شدید، در پایین صفحه گزینه «Advanced Settings» را انتخاب کنید. از میان گزینه های تازه ای که برایتان باز می شود «Accessibility» را انتخاب کنید و متن جایگزین تصویر را اضافه کنید.

حتما از کلمات کلیدی اصلی و مرتبط با کارتان در این متن استفاده کنید. با اجرای این توصیه احتمال آنکه پست های شما دیده شوند بیشتر خواهد شد و با توجه به سئو اینستاگرام وضعیت بهتری پیدا خواهید کرد.

توصیه هایی برای افزایش بازدید و بهبود وضعیت پروفایل

بهینه سازی پروفایل با توجه به سئو اینستاگرام و دنبال کردن مراحلی که راجع به آنها توضیح داده شد کمک می کند تا به مرور زمان بازدیدکنندگان و فالوورهای بیشتری پیدا کنید و پست های شما در معرض دید عده بیشتری از کاربران این اپلیکیشن قرار بگیرند.

در کنار آنچه گفته شد راهکار دیگری نیز هست که کمک می کند بیشتر دیده شوید و کار ساده تری برای جذب مخاطب و فالوور داشته باشید.

چگونه پیج اینستاگرام را در گوگل ثبت کنیم

با خرید فالوور کلاب هاوس و صحبت درباره پیج اینستاگرامی در روم های آن نیز می توانید وضعیت پروفایل و پیج خود در این اپلیکیشن را بهتر کنید.

معرفی پیج اینستاگرام به گوگل راهکاری است که در این بخش پایانی از مطلب کمی راجع به آن صحبت خواهیم کرد؛ راهکاری که در کنار توجه به سئو اینستاگرام کمک زیادی به مطرح شدن نام شما و کسب و کارتان در این اپلیکیشن خواهد کرد.

چگونه پیج اینستاگرام را در گوگل ثبت کنیم و اساسا چرا استفاده از این راهکار توصیه می شود؟ در ادامه خواهیم گفت.

معرفی صفحه اینستاگرام به گوگل

به خاطر محدودیت ها و کدنویسی های خاص مرتبط با اینستاگرام و گوگل، امکان آنکه در حالت عادی اکانت های اینستاگرامی در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده شوند بسیار اندک است.

اینستاگرام اجازه ایندکس کردن (indexing) تصاویر را به گوگل نمی دهد. اما خود پروفایلها را می توان ایندکس کرد؛ کار دشواری است، اما غیرممکن نیست.

برای معرفی صفحه اینستاگرام به گوگل پیش از هر چیز باید مطمئن شوید که اکانت یا پروفایل بر روی حالت پابلیک (public) است. به این معنا که برای همه به نمایش درمی آید و محدودیتی از این بابت وجود ندارد.

سئو اینستاگرام

البته پروفایلهای اینستاگرام به طور پیش فرض بر روی حالت پابلیک هستند، اما به هر عنوان بد نیست اگر بررسی کنید و مطمئن شوید که پروفایل روی این حالت است؛ چون اهمیت زیادی دارد.

بعد از آن می رسیم به بهینه سازی متن و محتوای پروفایل و پست ها با استفاده از کلمات کلیدی پر جستجو که در بخش مراحل سئو اینستاگرام به اندازه کافی راجع به این موضوع صحبت شد.

هر چه بیشتر و بهتر از کلمات کلیدی استفاده کنید و وضعیت سئو اینستاگرام را بهتر کنید، در سئو گوگل هم وضعیت بهتری پیدا خواهید کرد و امکان آنکه در نتایج جستجو با این موتور جستجوگر، پروفایل شما نمایش داده شود، بیشتر خواهد شد.

آخرین راهکاری که برای معرفی پیج اینستاگرام به گوگل می توانید به کار بگیرید استفاده از نشانه گذاری اسکیما (schema markup) است. در ادامه توضیحات مختصری در این باره در اختیارتان خواهیم گذاشت.

اسکیما اینستاگرام

 

سخن پایانی

نظر شما چیست؟ چقدر با سئو اینستاگرام و بهینه سازی پروفایل و پست ها با توجه به کلمات کلیدی پر جستجو آشنا هستید؟ به نظرتان چه راهکارهایی برای بهبود وضعیت پروفایل با توجه به سئو اینستاگرام حائز اهمیت بیشتری هستند؟

توصیه یا نکته ای دارید که بتوانید به شمار مطالب گفته شده اضافه کنید؟ اگر مایل باشید می توانید در قسمت «ارسال دیدگاه» با ما و خوانندگان این مطلب از نظرات و تجربه های خود بگویید.

سؤالات متداول

 • منظور از سئو اینستاگرام چیست؟
  صحبت از سئو اینستاگرام از زمانی به میان آمد که کاربران این اپلیکیشن، امکان جستجو برای کلمات کلیدی در آن را پیدا کردند. سئو اینستاگرام هم به معنای بهینه سازی پروفایل و پست ها با توجه به این کلمات کلیدی پر جستجو است.
 • مهمترین مراحل سئو پیج اینستاگرامی کدام اند؟
  شناسایی کلمات پر جستجو در اینستاگرام و بررسی یا سنجش شاخص های کلیدی عملکرد دو مرحله مهم و اساسی در سئو پیج اینستاگرامی هستند. پس از آنکه کلمات کلیدی مشخص شدند و راهکاری برای سنجش عملکرد فعالیتها در نظر گرفته شد، می توان به سراغ بهینه سازی پروفایل و پستها با توجه به کلمات کلیدی رفت.
 • آیا در کنار انجام سئو اینستاگرام امکان استفاده از راهکار دیگری هم برای افزایش فالوور و بهبود وضعیت پیج یا پروفایل وجود دارد؟
  بله، معرفی پیج اینستاگرام به گوگل راهکار دیگری است که برای این منظور می توان از آن استفاده کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای افزایش سریع فالور واقعی و هدفمند فقط با ۵۰ هزار تومان از شهر و موضوع موردنظرتان اینجا کلیک کنید .