مقایسه دو شبکه اجتماعی قدرتمند: اینستاگرام و فیس بوک

فیس بوک یکی از محبوب ترین پلتفرم های رسانه های اجتماعی در سراسر جهان بوده است اما با پیدایش اینستاگرام، نوجوانان استفاده از فیس بوک را رها کرده و به سوی اینستاگرام جذب شدند؛ که این موضوع دلایل متفاوتی دارد و در این مقاله به بیان آن ها خواهیم پرداخت.

مقایسه دو شبکه اجتماعی قدرتمند: اینستاگرام و فیس بوک
مقایسه دو شبکه اجتماعی قدرتمند: اینستاگرام و فیس بوک

مقایسه اینستاگرام و فیس بوک

قطعا شما هم با فیس بوک و اینستاگرام این دو شبکه اجتماعی محبوب آشنایی دارید. اما شاید برای شما جالب باشد بدانید به طور کلی کدام یک از این دو شبکه اجتماعی محبوب و پرطرفدار جهانی برتر هستند و در چه زمینه هایی؟! در این مطلب به بررسی و  تحلیل این دو قول شبکه های اجتماعی می پردازیم.

هیچکس تنها نیست، اینستاگرام در صدر

همانطور که همه ما می دانیم، اینستاگرام یک پلتفرم شبکه اجتماعی مناسب برای موبایل است در حالی که فیس بوک یک وبسایت دسکتاپ بود که امروزه نسخه ی موبایل آن نیز عرضه شده است. اما اینستاگرام کاربرپسندتر است و همین باعث شده تا کاربران بیشتری را جذب کند.

تعامل در اینستاگرام بالاتر از فیس بوک می‌باشد؟

وقتی نوبت به تعامل می رسد، اینستاگرام برنده ی این نبرد است و تعامل بیشتری را نسبت به تمام پلتفرم های رسانه های اجتماعی دیگر دارد. نرخ تعامل اینستاگرام بالاتر از پلتفرم های دیگر است، به همین دلیل کارهای تجاری در اینستاگرام با موفقیت بیشتری روبرو هستند.

استفاده از اینستاگرام راحت تر است یا فیس بوک؟

در مقایسه ی فیس بوک و اینستاگرام می توان گفت کار کردن با اینستاگرام بسیار ساده تر از فیس بوک است زیرا هدف اصلی اینستاگرام پست کردن عکس است. همه چیز در مورد عکس است و هر کس می تواند تنها با ضربه زدن بر صفحه نمایش آن ها را لایک کند؛ همچنین امروزه در کشور ما، استفاده از فیس بوک ممنوعیت دارد و تنها با کمک فیلترشکن قابل استفاده می‌شود، پس افراد ترجیح می دهند از برنامه ی بی دردسر تر استفاده کنند.

اینستاگرام و یکپارچه سازی بهتر استوری ها

ایده ی کارکرد استوری ها از اسنپ چت گرفته شده است که الهام بخش یکپارچه سازی استوری ها هم در فیس بوک و هم در اینستاگرام می باشد. با این وجود، اینستاگرام یکبار دیگر در این زمینه عملکرد بهتری را ارائه داده است؛ زیرا یکپارچه سازی استوری ها را بهتر انجام می دهد.

اینستاگرام اجتماعی تر است یا فیس بوک؟

اینستاگرام به شما اجازه می دهد تا در میان خبرها، صفحات، عناوین خبری، پست های ترند جستجو کنید، حتی اگر دنبال کننده ی آن ها نباشید. با این وجود، فیس بوک تنها صفحات و افرادی را به شما پیشنهاد می دهد اما محتوای صفحه آن ها را به اشتراک نمی گذارد.

اینستاگرام: سریع، محرمانه و مطمئن تر از فیس بوک

دلیل اصلی پیشی گرفتن اینستاگرام از فیس بوک، ایمن و شخصی بودن آن و همینطور سرعت به اشتراک گذاری محتوا است. همه حساب کاربری شخصی خود را دارند و می توانند دنبال کنندگان خود را انتخاب کنند. در حالیکه در فیس بوک، هر کسی می تواند حساب کاربری شما را چک کند و پست های به اشتراک گذاری شده توسط شما را مشاهده نماید.

یک جهان به اینستاگرام دسترسی دارند

اینستاگرام به صورت ماهانه، بیش از 1 بیلیون کاربر فعال دارد و 80% آن ها در خارج از ایالات متحده هستند. این بدان معنی است که، اینستاگرام دسترسی جهانی دارد. کاربران فیس بوک نیز از سراسر جهان می باشند اما آن ها در حال تغییر پلتفرم خود به اینستاگرام و اسنپ چت هستند.

در اینستاگرام تبلیغ کنید

فیس بوک یک پلتفرم عالی برای کسب و کارها و تبلیغ کنندگان بود؛ اما تا قبل از حضور اینستاگرام و آغاز به کار به منظور تبلیغات. اینستاگرام همچنین قابلیت های فوق العاده ای را برای تجارت الکترونیکی و تبلیغات پربازده به منظور سودآوری بیشتر ارائه می دهد.

بیشتر بخوانید: نکات تبلیغات و هزینه promote اینستاگرام (آموزش تصویری)

اینستاگرام در صدر بازاریابی شبکه های اجتماعی

با توجه به تعداد زیاد کاربران این برنامه، طبیعی است که به راحتی می‌توان با استفاده از آن کسب و کار مورد نظر را رونق بخشید. اینستاگرام راه های زیادی را به منظور بازاریابی در اختیار کاربران خود قرار داده است؛ پس کاربران به راحتی می توانند سطح مشاغل خود را ارتقا دهند و به سراسر دنیا معرفی کنند.

اینستاگرام و فیس بوک
مقایسه دو شبکه اجتماعی قدرتمند: اینستاگرام و فیس بوک

استقبال جوان تر ها از اینستاگرام

با کمی تحقیق و جستجو در می یابیم که، جوانان به اینستاگرام اشتیاق و علاقه ی بیشتری نشان داده اند؛ چرا که بیشتر کاربران اینستاگرام زیر 30 سال دارند. این موضوع باعث می‌شود تا اینستاگرام بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و کاربرد های جذاب و نوین تری را به جامعه ی کاربران ارائه دهد.

با اینستاگرام، همزمان در چندین مکان و زمان سیر می کنید

فیس بوک به شما این امکان را می‌دهد تا با دوستانتان گپ بزنید و لحظات خوبتان را ثبت کنید؛ اما اینستاگرام به شما این آپشن را می‌دهد تا در لحظه، دوستانتان را با خود همراه کنید و همانگونه که شما از زمان و مکان خود لذت می‌برید، آن ها هم در آن حال خوب سهیم شوند.

پیوند اینستاگرام با سایر شبکه های اجتماعی

جالب است بدانید که رابطه اینستاگرام با سایر شبکه های اجتماعی بسیار خوب و نزدیک است؛ چرا که شما با به اشتراک گذاشتن عکس و فیلم در اینستاگرام، می‌ توانید به طور همزمان پست مورد نظر را در فیسبوک هم اشتراک گذاری کنید. قابلیت دیگر اینستاگرام به اشتراک گذاری لینک های کانال های تلگرامی و واتساپی است، که به راحتی کاربر را به سمت 2 شبکه ذکر شده هدایت می‌کند.
با اینستاگرام، دنیای خود را در دست بگیرید.

اینستاگرام بر خلاف فیس بوک، دست شما را برای کنترل دنیای مجازی خود باز گذاشته است؛ به طوریکه شما می‌توانید محتوای صفحه ی اشخاص را ببینید، بدون اینکه آن ها را دنبال کنید و یا محتوای مورد نظر خود را فقط با افراد انتخابی خود در استوری به اشتراک بگذارید.

با اینستاگرام در زمان سفر کنید

یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد اینستاگرام، یادآوری هایش است؛ به این صورت که instagram هر ساله به شما یادآوری می‌ کند که سال های قبل در اینستا چه فعالیتی کرده اید و در چه وضعیتی قرار داشته اید.

قابلیت تماس تصویری اینستاگرام، تیر خلاصی به فیس بوک

با استفاده از تماس تصویری اینستاگرام، دوستان خود را به خلوتتان دعوت کنید. با آن ها صحبت کنید، فیلتر ها را امتحان کنید و لحظات شیرین خود را با کیفیت بگذرانید.

بازاریابی در فیس بوک و اینستاگرام

یکی از موثرترین روش‌های بازاریابی اینترنتی برای افزایش فروش، بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی مانند فیس بوک و اینستاگرام است. با حضور و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید برند خود را به کاربران زیادی معرفی کنید. با شناخت صحیح مخاطب و به کار بردن نکات لازم در این زمینه می‌ توانید شاهد افزایش فروش خود باشید.

شبکه‌ های اجتماعی زیادی این روزها وجود دارد و شاید همین امر باعث می‌شود این سوال ایجاد شود که کدام شبکه اجتماعی برای فعالیت تجاری مناسب تر است؟ از طریق کدام شبکه می‌ توان مشتریان بیشتری جذب کرد؟ در مقایسه میان اینستاگرام و فیس بوک کدام شبکه برنده است؟ با فالوجت و خدمات افزایش لایک اینستاگرام می توانید بازاریابی خوبی در اینستاگرام داشته باشید.

اینستاگرام و فیس بوک هر دو نمونه‌ هایی از شبکه‌ های اجتماعی محبوب و قدرتمندی هستند که می‌ توان برای حضور در آنها برنامه‌ریزی ویژه‌ای داشت. شاید در نگاه اول فیس بوک برنده‌ صحنه رقابت به نظر برسد اما اجازه دهید تا با نگاهی دقیق‌تر این دو شبکه اجتماعی را بررسی کنیم.

مسلماً فیس بوک شبکه اجتماعی محبوبی است که بیشترین تعداد کاربران را دارد. فیسبوک شبکه‌ ای با سابقه است که با گذر زمان همچنان توانسته محبوبیت خود را حفظ کند. البته درست است که زمان زیادی از خودنمایی اینستاگرام نمی‌ گذرد اما می‌ توان گفت اینستاگرام شبکه خوش شانسی بود که در زمان مناسبی متولد شد.

زمانی که اسمارت‌ فون‌ ها رواج زیادی پیدا کرد و کاربران عام و خاص از گوشی‌ های هوشمند خود برای دسترسی به فضای مجازی استفاده می‌ کردند. این شبکه اجتماعی ۶ ساله با تمرکز بر دو عنصر گوشی هوشمند و تصویر توانست به خوبی جای خود را میان کاربران باز کند.

اگر از فیس‌بوک به عنوان شبکه‌ ای که بازاریابی مجازی را در دست گرفت نام ببریم، باید بگوییم که اینستاگرام هم بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی را متحول کرد.

 اینستاگرام و فیس بوک
مقایسه دو شبکه اجتماعی قدرتمند: اینستاگرام و فیس بوک

بنابراین در یک نگاهی کلی باید گفت اینستاگرام و فیس بوک هر دو شبکه‌ هایی مفید برای افزایش فروش و فعالیت‌ های تجاری می‌ باشند. بررسی آمارها نشان می‌ دهد که شبکه فیس بوک در ماه ۱٫۴ میلیارد کاربر فعال دارد و ۶۵۵ میلیون کاربر فعال از طریق گوشی‌ های هوشمند از این شبکه استفاده می کنند. همچنین ۴۰ میلیون شرکت کوچک هم در فیس بوک فعالیت تجاری دارند.

اما در طرف دیگر ماجرا یعنی در اینستاگرام چه خبر است؟ اینستاگرام در ماه ۵۰۰ میلیون کاربر فعال و در روز ۱۲۵ میلیون کاربر فعال دارد. ۴۷% از کاربران اینستاگرام با گوشی هوشمند و ۵۳% با تبلت وارد شبکه اینستاگرام می‌ شوند.

اما نکته جالب توجه این است که بیشترین کاربران شبکه اینستاگرام، جوانان هستند. در واقع بیشتر کاربران اینستاگرام زیر ۳۰ سال سن دارند. و اینجا دقیقاَ همان قسمت مهم برای تصمیم‌ گیری در مورد انتخاب این دو شبکه است. در نظر داشته باشید که در فاصله‌ بین بهار و پاییز ۲۰۱۴ کاربران نوجوان فیس بوک از  ۷۲% به ۴۵% رسید. حال این شما هستید که باید در مورد اهداف سازمان و گروه هدف خود برنامه‌ ریزی کرده و بر این اساس در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک فعالیت تجاری داشته باشید.

در نتیجه …

در کل بخواهیم نتیجه گیری کنیم، اینستاگرام تلاش های زیادی را برای جذب کاربران به خصوص نسل جدید کرده است و موفق هم شده است. سهولت اینستاگرام، سرعت و امنیت این برنامه و همچنین قابلیت های جذاب و درآمد زا، آن را به اپلیکیشن برتر تبدیل کرده است.

سوالات متداول:
 • فیسبوک بهتر است یا اینستاگرام؟
  • در کشور ایران اینستاگرام شبکه اجتماعی محبوب ترین نسبت به فیسبوک است. همچنین این شبکه در این ایران تحریم نیست.
 • تعامل در اینستا یا فیسبوک؟
  • اینستاگرام چون مخاطبین ایرانی زیادی دارد، برای بازاریابی و کسب درآمد بسیار عالی است. به همین خاطر شما دیدتان را بر روی اینستاگرام بگذارید.

۳ دیدگاه دربارهٔ «مقایسه دو شبکه اجتماعی قدرتمند: اینستاگرام و فیس بوک»

 1. حالا یسوال ..
  شما اینجا اینستاگرام رو از هرنظر بهتر از فیس بوک تعریف کردی
  ولی پس چرا با این همه استدلال شما باز هم فیسبوک بعد از گوگل و یوتویوب محبوب ترین و قوی ترین وبسایت جهانیه ???

  1. سلام همراه گرامی بله امار جهانی کمی متفاوت هست و در اون تمام فاکتورها را بررسی نمی کنند الان مثلا شما و اطرافیانتون بیشتر از فیس بوک استفاده می کنید یا اینستا فروش محصول در کدوم راحتتره کدوم در دسترس تره و …

 2. سلام اگر بشه اینستاگرام مثل فیسبوک ذخیره اکانت در بازی های آنلاین مثل پابجی و کال آف دیوتی خصوصا کال آف دیوتی که ورود بهش سخت تر هست داشته باشه گزینه ذخیره اکانت باشه در بازی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای افزایش سریع فالور واقعی و هدفمند فقط با ۵۰ هزار تومان از شهر و موضوع موردنظرتان اینجا کلیک کنید .